Ogrzewanie

Ogrzewanie ma zapewnić komfort cieplny w chłodnych porach roku. Współczesne powinno być przyjazne środowisku, niedrogie w eksploatacji i bez negatywnego wpływu na nasze zdrowie.
Fundamentalny podział systemów grzewczych na promieniujące i konwekcyjne, wynika ze sposobu przekazywania ciepła do pomieszczenia. Do niedawna powszechnie stosowanym rozwiązaniem był montaż grzejników np. żeliwnych lub stalowych pod oknami. To jest tak zwane ogrzewanie konwekcyjne. Wymusza ono ruch (konwekcję) powietrza w pomieszczeniu. Pogarsza to znacznie warunki higieniczne (rozprzestrzenianiu się kurzu i alergenów), obniża komfort cieplny (zawyżona temperatura) oraz dodatnio jonizuje powietrze. Stąd jego niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Dodatkowo jest też droższe o 30% w eksploatacji od płaszczyznowego. Dlatego tego sposobu ogrzewania w dalszej części nie omawiamy.
Najkorzystniej wypada ogrzewanie płaszczyznowe. Ogrzewanie które w ponad 90% przekazuje strumień cieplny do pomieszczenia na drodze promieniowania. Promieniowanie cieplne pochłaniane jest nie tylko przez nasze ciało, ale także przez wyposażenie oraz zimne ściany pomieszczenia. Ogrzewanie płaszczyznowe możemy podzielić na wodne i elektryczne. A te z kolei na:
- podłogowe
- ścienne
- sufitowe
- mieszane.